svētdiena, 2016. gada 4. decembris

Kas ir iztikas minimums?

Aizvien biežāk dzirdam dažādas ziņas par to, ka iztikas minimumu plāno palielināt, taču patiesībā notiek pretēji, iztikas minimums var tikt samazināts uz mazāku naudas summu. Tomēr būtu jāsāk ar to, kas tad īsti ir iztikas minimums un kā tas ietekmē mūs un citus cilvēkus?

Iztikas minimums tiek atspoguļots ar minimālo naudas apjomu, ar kuru tad cilvēks varētu izdzīvot, jāņem vērā, ka šis naudas apjoms var mainīties un tas galvenokārt ir atkarīgs no patēriņa cenu izmaiņām. Tādējādi tiek aprēķināts, kas un cik daudz vajadzīgs cilvēkam, tikai minimālā līmenī, lai cilvēks varētu nevis dzīvot, bet izdzīvot – tieši tā mēs varat atspoguļot iztikas minimuma jēdzienu.

Lai būtu kāda lielāka skaidrība, tad varam iztēloties pavisam vienkāršu ainu – mēs katru dienu strādājam un par to saņemam konkrētu atalgojumu, kāds vairāk, kāds mazāk, taču katrs saņemt kādu konkrētu naudu. Iztikas minimumu varētu pielīdzināt minimālajai algai, kura katrā valstī ir noteikta, tomēr jāņem vērā ka no šīs minimālās algas vēl tiek noskaitīti nodokļi, un beigu beigās reālā un Jums pieejamā alga ir vēl mazāka. Latvijā minimālā alga pēc nodokļu nomaksas ir aptuveni 280 Eiro, tad nu mēs varam spriest, ka lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir jāizdzīvo ar šādu naudu. Taču ir tikai viens jautājums – vai par šādu naudu ir iespējams dzīvot, vai tomēr par šādu naudu ir nepieciešams izdzīvot, jo šādu naudas summu pavisam reāli var uzskatīt par vismazāko iztikas minimumu.

Ja paskatāmies no citas puses, tad pavisam skaidrs ir viens – ar šādu algu, cilvēks nevar viens pats nomaksāt dzīves vietu, kā arī visu mēnesi atļauties paēst, kur nu vēl maksāt par rēķiniem, ja tādi ir. Kā viens cilvēks spēj ar šādu algu izdzīvot, pat ja ņemam vērā, ka šī būtu iztikas minimuma summa. Protams, ka ir cilvēki, kas dzīvo dienu dienā no šādas naudas summas, taču tā ir izdzīvošana nevis dzīvošana, tāpēc lieki atcerēties, ka minimālā alga mūsdienās tiek uzskatīta par iztikas minimumu.
--> Read more...

 

  © 2009 Deal 24 - Virszemes digitālā televīzija