ceturtdiena, 2016. gada 10. marts

Ceturtā industriālā revolūcija

Līdz pagājušajam gadam, kā kārtējā sanāksmē minēts Pasaules Ekonomikas foruma Davosā dalībnieku sarunās, jēdziens „industriālā revolūcija” apzīmējis terminu, kas apzīmē sabiedrības un ekonomikas izmaiņas vēsturē. Taču tādi pasaulē atzīti zinātnieki kā Džeremijs Rifkins atgādina, ka mēs dzīvojam jaunas industriālās revolūcijas vidū, kas kārtējo reizi pārveido sistēmas, sniedzot bezgalīgas iespējas, ja vien sabiedrība pratīs pielāgoties un gūt labumu no tās.

Arī Davosas Ekonomikas forums šogad kā vienu no galvenajām tēmām izvēlējies diskusiju par jaunu industriālo revolūciju. Mēs kļūstam aizvien gudrāka un uz sadarbību vērstāka sabiedrība, ko veicina tehnoloģiju attīstība. Tavu ikdienas dzīvi jau tagad maina jaunās tehnoloģiskās iespējas, sākot ar lielu datu apjomu analīzi līdz interneta attīstībai kopumā. Ir vērojama krietna attīstība mājsaimniecībā lietojamu preču automatizācijā – „gudrās” mājas un bezpilota lidmašīnas pārņem daļu cilvēka veikto uzdevumu. Progresējot automatizācijai, attīstīsies mākslīgais intelekts, kas Tavā vietā spēs veikt daudz darba, tādējādi mazinot izmaksas. Jā, varbūt daļai iedzīvotāju nāksies mainīt savu darbības sfēru, pārkvalificēties, lai pielāgotos topošajām vai jau notiekošajām pārmaiņām, taču padomājot, ko roboti var izdarīt cilvēku labā, kuriem ir kustību traucējumi, tādu nacionālu katastrofu kā Ebolas vīrusa likvidēšanā vai kodolatkritumu menedžmentā, ieguvums ir nepārprotams. Un sabiedrība pat vēl nenojauš par daudzām citām norisēm, kuras varētu tikt vadītas ar pults palīdzību. Davosas konferencē tiek pareģots, ka tagadējie bērni jau šobrīd atzīst, pielāgo savām vajadzībām un nākotnē uzsāks paši savas jaunās tehnoloģijas misijas.

Taču no otras puses raugoties, šī ir arī ļoti daudz resursu prasoša tendence. Daudz kas būs jāmaina likumdošanas sfērā, lai ļautu pielāgot piedāvājumu, pārmaiņas un nākotnes plānus sabiedrības interesēm. Valstu attīstības plānos, pasaules klimata mērķos un uz patērētāju vērstas politikas ietvaros šīm izmaiņām jau tiek paredzēta sava vieta. Automatizācija ar precīzu navigācijas sistēmu var palīdzēt novērst satiksmes sastrēgumus, uzlabot gaisa kvalitāti, līdz ar to ļauj saskatīt citus infrastruktūras, ceļu un gaisa transporta risinājumus.

Lūkojoties pēc reāla parauga likumdošanas jomā, varam vērot, kā, piemēram, industriālā revolūcija ir sagaidīta ar tai pienākošos uzmanību Meksikas konstitūcijā. Tajā kā viena no pilsoņu tiesībām ir minēta piekļuve platjoslas interneta pieslēgumam. Vai nav brīnišķīgs piemērs tam, kā valsts saskata tehnoloģiju attīstības nozīmi?

Industriālā revolūcija 4.0 – arī tā, runājot datortehnoloģiju valodā, tiek saukta šī straujā pēdējā laika ekonomiskā un tehnoloģiskā augšupeja. Vairāk uzsverot industriālās revolūcijas pozitīvās puses, Ekonomikas forums norāda uz sabiedrības dažādu grupu labklājības izaugsmi, ekonomikas vispārēju attīstību. Taču tādi spīkeri, kā Džo Bidens (Joe Biden) brīdina arī par vidusmēra ienākumu klases apdraudētību kā industriālās revolūcijas rezultātu. Piemērā par pilnībā automatizētu preču pieņemšanas un nodošanas sistēmu kļūst skaidrs, kā vismaz divi cilvēki paliek bez darba.

0 komentāri:

Ierakstīt komentāru

 

  © 2009 Deal 24 - Virszemes digitālā televīzija